Adam Bahdaj – Stawiam na Tolka Banana

Adam Bahdaj to polski autor powieści dla szczególnie popularny, wśród starszego pokolenia, ale może warto odświeżyć jego wciągające książki i podsunąć je również swoim dzieciom? Z jednej strony przygody gangu Karioki z pewnością będą dla nich zajmujące, a rzeczywistość okresu, w którym rzecz ma miejsce – lata 60 – mogą wywołać również ciekawość tamtej epoki.

Chłopiec z dobrego domu chce dołączyć do gangu

Gang Karioki to zbieranina dzieciaków z osiedla w dużej mierze pochodzących z patologicznych rodzin, dla których gang jest miejscem ucieczki, o przyjęcie w jego szeregi stara się również Julek, chłopiec z dobrego domu, który za wszelką cenę chce przeciwstawić się matce, która chce z niego zrobić przykładnego synka. Gdy Julkowi udaje się dostać do bandy, przestaje to już być gang Karioki, staje się on gangiem Tolka Banana.

Kim jest Tolek Banan?

Tolek Banan to nastolatek znany z gazet, o którym krąży wiele miejskich legend, w dużym skrócie można rzec – tym spod ciemnej gwiazdy. Gdy staje on przed gangiem Karioki, cała ekipa jest w niego ślepo zapatrzona i spełnia jego tajemnicze polecenia, które mają prowadzić do rozwiązania pewnej zagadki. Gang rozwiązuje zadania z zapałem, przy okazji zacieśniając przyjaźń, która zostanie wystawiona na próbę, gdy ubóstwiany przez nich Tolek opowie im o sobie.