Agatha Christie

Legendarna autorka kryminałów

Nie ma chyba na świecie miłośnika kryminałów, który nie słyszałby o Agacie Christie lub stworzonej przez nią postaci błyskotliwego detektywa Herkulesa Poirota lub pannie Marple.

Agatha Christie – urodziła się w 1890 r. w Torquay w Anglii, zmarła w 1976 r., jej pełne nazwisko to Agatha Mary Clarissa Miller Christie, była również nazwana Lady Mallowan. Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała także powieści obyczajowe, cieszące się także znaczną popularnością. Jednak największe uznanie przyniosły jej kryminały. Wydano ponad 2 miliardy egzemplarzy jej powieści, które zostały przetłumaczone na 45 języków świata. Chrisite napisała ponad 90 książek. U szczytu swej kariery napisała dwie książki z zastrzeżeniem, że mają się one ukazać dopiero po jej śmierci miały być to ostatnie sprawy Herkulesa i panny Marple. Pisała także scenariusze przedstawień teatralnych, które do dziś grane są w teatrach na całym świecie. Christie zmieniła wiele w sztuce pisania kryminałów, w jej powieściach można spotkać wiele zaskakujących i wcześniej nie obecnych w kryminałach wątków i zabiegów literackich.

Ciekawostki

W czasach PRL Christie znajdowała się na liście cenzurowanych dzieł, wszystkie jej książki w 1951 r. zostały na jakiś czas wycofane z polskich bibliotek.