Frances Hodgson Burnett – Tajemniczy ogród

 

Tajemnica, przyjaźń i oddanie

Nie mogłabym pisząc o książkach dla dzieci, nie polecić Wam tego działa. Być może nie każdemu dziecku przypadnie ono do gustu, ale warto spróbować im je podsunąć.

Przede wszystkim dlatego, że jest to historia pełna tajemnic, opowiadająca historię prawdziwej przyjaźni i pokonywania przeszkód, które wydawały się niemożliwe do pokonania. A wszystko w otoczeniu zmieniających się pór roku i przyrody, która w tej książce ma niemałe znaczenie.

Mary Lennox przyszła na świat w Indiach, gdzie spędziła swoje dotychczasowe życie, jednak po śmierci rodziców obowiązek opieki nad nią przejął wuj Archibald Craven, który zabrał ją do swojej posiadłości w Anglii. Mary pozostawiona przez wszystkich sama, zaczyna zwiedzać najodleglejsze zakamarki swojego nowego miejsca zamieszkania i tak poznaje prostego, pełnego życia i ciepłego Dicka Sowerby’ego oraz chłodnego, chorowitego i nieopuszczającego pałacu Colina Craven’a. Dziewczynka wedrze się w ich życie jak tornadu i sprawi, że wiele tajemnic domostwa zostaje ujawnionych.